Міжнародний день пам’яті та вшанування жертв геноциду в Сребрениці 1995 року
Міжнародний день пам’яті та вшанування жертв геноциду в Сребрениці 1995 року, який щорічно відзначається 11 липня, був заснований для вшанування жертв одного з найтемніших розділів сучасної європейської історії. У липні 1995 року, під час Боснійської війни, понад 8 000 боснійських мусульман — чоловіків і хлопчиків — були систематично вбиті боснійськими сербськими силами в районі Сребрениці. Ця трагедія стала найжорстокішим злочином на європейській землі з часів Другої світової війни та була визнана міжнародними судами актом геноциду.
Цей день присвячений вшануванню пам’яті жертв, підтримці тих, хто вижив, та їхніх родин, а також зміцненню глобальної відданості запобіганню таким злочинам у майбутньому. Це також можливість замислитися над уроками, винесеними з геноциду, та сприяти миру, примиренню та справедливості на Балканах і за їхніми межами. Геноцид у Сребрениці нагадує про наслідки ненависті, етнічного розділення та нетерпимості.
У цей день уряди, міжнародні організації та громадянське суспільство проводять меморіальні церемонії, дискусії та освітні програми, щоб забезпечити збереження пам’яті про геноцид і навчити майбутні покоління важливості боротьби з ненавистю та запобігання геноциду. День також підкреслює необхідність постійних зусиль для підтримки тих, хто пережив геноцид у Сребрениці, багато з яких досі шукають справедливості та відчуття завершення.
Міжнародний день пам’яті та вшанування жертв геноциду в Сребрениці є серйозним нагадуванням про відповідальність міжнародної спільноти щодо захисту прав людини, просування справедливості та запобігання майбутнім злочинам проти людства.
